Kapat
Yeni
Çocuk bakım ve eğitimi
Cihazlar
Hikayeler
Popüler
fb
0
fb
0
Ebeveynler için İpuçları

Çocuğun Konumunu Takip Etmek Konusunda Nasıl Müzakere Edilir?

Findmykids ve bir çocuk psikoloğu, çocuğu kendi kişisel telefonuna konumunu izlemek için bir program yüklemeye nasıl ikna edeceğinizi size anlatacak.

İçerikler:

Çocuğunuzla telefonlarına Findmykids uygulamasını yüklemek hakkında konuşmaya başlamadan önce, önce samimi bir soruyu cevaplamalısınız: Bu uygulama sizin için kişisel olarak hangi sorunu çözecek?

Muhtemelen, çocuğunuzun güvende olduğunu bilmek istersiniz veya bu uygulama çocuğu potansiyel tehditlerden korumanıza yardımcı olacaktır. Eğer çocuğunuz ihtiyaç duyarsa yardımcı olabilirsiniz, böylece her zaman yakın olabilirsiniz. Çocuğunuza karşı dürüst olun, endişeniz sevginizin bir işareti ve çocuk bunu hissedecektir.

Yaş: 3-7 yıl

kids-with-phones

Prostock-studio/Shutterstock.com

Çocuğunuz hala okul öncesi çağında ve gelişimi oyun formatında gerçekleşir. Birçok psikolog, gün içinde mobil cihazlarla etkileşimin sınırlı olması gerektiğini ve yetişkin denetiminde gerçekleşmesi gerektiğini düşünmektedir.

Bu yaşta çocuğunuz, telefon veya tablet ile iletişim kültürü oluşturur. Bu nedenle, Findmykids uygulamasını cihaza kendiniz kurabilir ve çocuğu cihazla tanıştırabilirsiniz. Bu, çocuk için oldukça doğal olacak ve ileride direnç oluşturmayacaktır.

Yaş: 7-11 yıl

Prostock-studio/Shutterstock.com

Çocuğunuz ilkokul öğrencisidir. Tablet ve bilgisayar, eğitimin önemli bir parçasıdır ve telefon, öncelikle sizinle her zaman bağlantıda kalmak için gereklidir.

Okula gitmek, çocuğunuz için ilk yetişkin adımıdır. Bu olay, kendine ait mobil cihaz veya GPS saati satın almak için en iyi zamanıdır.

Findmykids uygulaması dahil olmak üzere, yararlı ve bilgilendirici bulduğunuz uygulamaları cihaza kendiniz kurabilirsiniz. Çocuğunuzun telefonuna hangi uygulamaları kurduğunuzu ve neden kurduğunuzu anlatın.

Aşağıdaki ifadeleri kullanabilirsiniz:

Bu uygulama bize her zaman bağlı kalma konusunda yardımcı olacak.

Senin nerede olduğunu bildiğimde her şeyin iyi olduğundan emin olacağım.

İhtiyacın olursa sana yardımcı olabilirim.

Biz (ebeveynler) çalışırken bile sen her zaman korunuyor olacaksın.

Çocuğun kazanacağı avantajları vurgulayın. Tehditlerden ziyade güvenlik hakkında daha fazla bilgi verin.

Bu yaşta çocuklar ebeveynleri dikkatle dinler, bu yüzden bu anlayışa ulaşmak sizin için zor olmayacaktır. Tehlikeli bir durumda nereye basmaları gerektiğini çocuğa gösterin.

Yaş: 12-14 yıl

girls-with-phones

Prostock-studio/Shutterstock.com

Bu yaşta çocuk “küçük bir yetişkin”dir. Bağımsız kararlar alma ihtiyacı özellikle önemli hale gelir. Bir ergen için, görüşlerinin dinleneceğini ve seçim özgürlüğü verileceğini bilmek önemlidir. Bu nedenle Findmykids uygulamasının yükleme yaklaşımı bir talep formatında olabilir.

Önce çocuğunuza bağımsızlığını ve ilgi alanlarını takdir ettiğinizi söyleyin. Hangi yeni ilgi alanlarına sahip olduğunu sorun ve bunları desteklemeye çalışın. Ardından uygulamayı kurma talebinizi ve neden sizin için bu kadar önemli olduğunu anlatın (burada başlangıçta kendinize sorduğunuz soruya verdiğiniz cevap devreye girer).

Aşağıdaki ifadeleri kullanabilirsiniz:

Zaten birçok şey başardın (çok çalıştın/hayatında birçok şey değişti). Başarılarını takdir ediyoruz. Tamamen bağımsız hale geldin. Şimdi yeni arkadaşlar ve ilgi alanları edindin, şu anda neyle ilgileniyorsun? İlgi duyduğun konularda sana güveniyorum. Bir talebim var ve bu konuda seninle anlaşmak istiyorum. Sen büyüyorsun ve yapman gereken daha çok yeni şey var, örneğin arkadaşlarla buluşmalar gibi şeyler oluyor, ve sen evde olmadığında endişeleniyorum. Bu yüzden güvende olduğunu bildiğimi görmek istiyorum. Böylece daha sakin olurum ve seni aramalarımla rahatsız etmem.

Uygulamanın sahip olduğu fırsatları dürüstçe anlatın, örneğin o anda çocuğunuzun nerede olduğunu göreceksiniz:

Birlikte güvenebileceğiniz bir bölgenin sınırlarını belirleyelim. Buna “güven bölgesi” diyelim. Eğer oradaysan, o zaman her şeyin yolunda olduğunu bilirim. Bu alanın dışına çıkarsan telefonuma bir bildirim alırım. Bu yüzden lütfen başka bir yerde bir şey yaptığında bana bildir.


Ayrıca çocuğunuzun telefonundaki bazı ayarları bileceğinizi ve endişelenmeyeceğinizi anlatın. Örneğin, çocuğunuz sessiz modu açarsa ve telefona cevap vermezse Yüksek sesli sinyal özelliğini kullanabilirsiniz, böylece çocuk bir bildirim alır ve size geri döner.

Çocuğunuzun neden sizin için bu kadar önemli olduğunu konuşmaya çalışın. Tehditleri vurgulamak gerekli değildir, çünkü çocuğun her yerde onu bekleyen tehlikelere güvendiğinizi ve onu küçük biri gibi gördüğünüzü düşünmesine neden olabilir.

Görüşmenin sonunda, çocuğunuzun talebinizi dinlediği için ona teşekkür edin.

Yaş: 14-17 yıl

kids-with-iphone

Prostock-studio/Shutterstock.com

Bu yaşta çocuğunuz kişisel sınırlarını zaten oluşturmuştur. Kendi sınırları içinde hissederler ve tamamen bağımsızdırlar. Telefonları kişisel alanlarıdır, bu nedenle talebinizde mümkün olduğunca düşünceli olun.

Bu yaşta genellikle özgüven gelişir, bir ergen yetişkinlerin her şeyi daha iyi bildiğini ve yardıma ihtiyaçları olmadığını düşünmeye başlar. Uygulamayı yüklemeyi bile çocuğunuzla tartışmalısınız. Mümkünse kendilerinin yapmalarını ve telefonlarında hangi özelliklerin bulunacağını bağımsızca belirlemelerini isteyin. Konuşmaya şu şekilde başlayın:

Biliyorum ki sen artık bir yetişkinsin ve bağımsız kararlar almaktan hoşlanıyorsun ve bu isteğine saygı duyuyorum. Hepimizin yardım ve destek gerektiği durumlar oluyor. Hem senin hem de benim endişelenmememiz için telefonuna benimle her zaman iletişimde kalabileceğimiz bir uygulama yüklemeni istemek istiyorum. Bu programın özelliklerini tartışalım ve beraber hangi özellikleri kullanacağımızı belirleyelim. Benim için güvende olduğuna dair bilgi sahibi olma fırsatına sahip olmak istiyorum ve seninle iletişime geçebilir miyim öğrenmek isterim. Harita üzerinde güvende olduğunu bildiğimiz yerleri işaretleyelim.

Ebeveynler için Hayatı Kolaylaştıran İpuçları

make-enough-for-parenting

Prostock-studio/Shutterstock.com

Çocuğu bir ebeveynlik kontrol uygulaması yüklemeye ikna etmenin basit bir yolu, ona bir fayda sunmaktır.

Çocuğunuza Findmykids hizmetinin getireceği avantajları ve uygulamanın minimum çaba ve sonuçlarla çözebileceği sorunları anlatın.

Telefonunu Kaybetme

Bu, çocukları artık akıllı telefon kullanan ebeveynler için önemlidir – okula giderler ve telefonlarını her yere götürürler. Muhtemelen, cihazı alırken çocuğu uyardınız, bunun pahalı bir şey olduğunu ve ona dikkat etmesi gerektiğini söylediniz. Çoğu çocuk, telefonlarını kaybetmekten gerçekten korkarlar – sadece telefonun maliyeti değil, aynı zamanda ebeveynlerinin tepkisinden korkarlar: bağırma, cezalandırma ve sonunda sadece ucuz bir düğmeli telefonu verilmesinden korkarlar.

Findmykids uygulaması, telefonunuzu harita üzerindeki konumunu belirleyerek kolayca bulmanıza yardımcı olur.

Çocuğunuza şöyle bir şey söyleyebilirsiniz:

Eğer telefonunu kaybedersen veya bir yerde unutursan, uygulama bize telefonunu nasıl bulacağımızı gösterir. Seni dikkatsizlik nedeniyle azarlamayacağız veya cezalandırmayacağız, ama sorunu hızlı bir şekilde birlikte çözmeye çalışacağız.

Daha Fazla Serbest Zaman ve Alan

lug-derevnia-priroda-malchik-leto

Prostock-studio/Shutterstock.com

Ebeveynler için uygulamamızın ana avantajı, çocuğu aramadan veya mesaj atmadan çocuğun konumunu bulmalarını sağlamasıdır. Bu ihtiyacı çocuğa net ve etkili bir şekilde sunmak için takip etme ve dinleme özelliklerini açıklayın.

Bu uygulamayı kurarsak, senin daha uzun süre gezmene ve arkadaşlarınla kalmana izin verebilirim. Seni aramakla rahatsız etmeyi bırakacağım çünkü güvende olduğunu bileceğim.

Fonksiyonların Ortak Yapılandırılması

Çocukların uygulama yüklemek konusundaki müzakerelerindeki başlıca engel, etrafı dinleme özelliğidir. Eğer çocuk bu işleme kesinlikle karşı çıkıyorsa ısrar etmeyin. Daha sonra kontrol uygulamasının varlığına alışana kadar veya dinleme lehine yeterince güçlü bir argüman bulduğunuzda bu konuşmaya geri dönün.

Bu özelliği görmezden gelebilirsiniz, böylece çocuk bu tür bir programı yüklemeyi kabul eder veya cihazından silmeyi bırakır, öyle değil mi?

Eğer seni dinleyeceğimden korkuyorsan bu özelliği ayarlardan birlikte yasaklayalım. Bu şekilde hiç kimsenin ne yaptığını dinlemeyeceğinden emin olabilirsin ve ben de gerektiğinde nerede olduğunu görebileceğim için sakin olabilirim. Hoşlanmadığın özellikleri kullanmayacağım. Her şeyi seninle birlikte tartışıp ayarlayacağız.

Çocuğunuz uygulamayı ilk seferde yüklemeyi kabul etmezse lütfen ısrar etmeyin. Bu protesto veya direnişe neden olur ve sonradan üretken bir çözüm bulmak olası değildir. Daha olumlu bir şekilde ayarlandıklarında çocukla tekrar konuşmak daha iyidir. Ona güvendiğinizi ve gün boyunca her dakika kontrol etmediğinizi vurgulayın!

Получите чек-лист подготовки к школе на свою почту
0
Makaleyi tartışın
Daha fazlasını oku
iOS veya Android üzerinde ücretsiz indirin
iphone-X
«FindMyKids» mobil uygulama
Çocuğunuzun hareketlerini harita üzerinde görün, yanında olmadığınızda telefonun etrafında neler olduğunu dinleyin. Çocuk aramanızı duymaz ise yüksek sesli bir sinyal gönderin
iOS veya Android üzerinde ücretsiz indirin
Uygulamayi indir
iphone-X