Kapat
Yeni
Çocuk bakım ve eğitimi
Cihazlar
Hikayeler
Popüler
fb
0
fb
0
Talimatlar

Bir çocuk akıllı saatinin kurulumu nasıl yapılır – Kullanıcı Rehberi

Bir çocuk akıllı saatinin kurulumu nasıl yapılır – Kullanıcı Rehberi

Akıllı saatler artık çok da son moda aletler değil. Bu cihazlar hem çocuklar hem de ebeveynler için oldukça faydalı olmaya başladılar. Bu yazımızda, çocuğunuz için bir akıllı saatin kurulumunu nasıl yapacağınızdan ve ondan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızdan bahsedeceğiz.

Burada bahsettiğimiz bütün ayarlar ebeveynin akıllı telefonu üzerinden yapılmaktadır. Kurulum süreci 2 basit adım içermektedir:

 • Akıllı telefon ile akıllı saatin bağlantısını gerçekleştirmek
 • Akıllı saatin kurulumunu bir uygulama kullanarak gerçekleştirmek

Adım adım kurulum rehberimiz “Bir akıllı çocuk saatinin bağlantısı nasıl gerçekleştirilir?” ile bu soruların tamamına yanıt bulabileceksiniz.

Findmykids, ebeveynlerin çocuklarının daha güvende olduklarını takip edebilmeleri amacıyla tasarlanmış bir uygulamadır. Ancak uygulama, eşsiz özellikleri sayesinde bilinmeyen numara takip etme uygulaması olarak da kullanılabilir. Findmykids, iOS cihazların yanı sıra Android cihazlarda da kullanılabilmektedir. Ayrıca artık akıllı saatlerde de kullanılabilmektedir. Sevdiklerinizin aktivitelerini takip etme ve etrafındaki sesleri hem kaydetme hem de dinleme imkânı sunmaktadır.

İçindekiler:

Akıllı saatin uygulama ile bağlantısını sağlama

Akıllı saatin uygulama ile bağlantısını sağlama

Prostock-studio/Shutterstock.com

Akıllı saatin akıllı telefon ile bağlantısını gerçekleştirmek için aşağıda yer alan adımları takip etmelisiniz:

 • Uygun bir SIM kart alın ve kurulumunu yapın;
 • Cihaz pilinin şarjını doldurun;
 • Cihazı açın;
 • Belirleyicileri bulun: ID ve IMEI numaraları;
 • Eşleşmeyi akıllı telefon ile tamamlayın;
 • İki cihaz arasındaki senkronizasyonu kontrol edin.

O zaman ilk adımla başlayalım.

SIM Kart Satın Alma

SIM Kart Satın Alma

Prostock-studio/Shutterstock.com

Yukarıda bir SIM kartın Q50 modeli içerisine nasıl yerleştirildiğini görüyorsunuz.

Ne yazık ki tüm SIM kart çeşitleri çocuk akıllı saatler için uygun olmayabiliyor. Pek çok akıllı çocuk saati modeli 2G internet bağlantısı kullanıyor. Dolayısıyla 2G standartlarına göre internet bağlantısı imkânı sunan bir servis sağlayıcının SIM kartını satın almanız gerekecektir. SIM kartı satın alırken satış temsilcisinin size söylediğine çok fazla güvenmemeniz gerektiğini belirtmeliyiz. Bayideki satış temsilcileri özellikle akıllı çocuk saatleri ile ilgili çoğu durumda gerekli bilgiye sahip olmuyorlar. Bayi temsilcisi ne derse desin özellikle SIM kart satın alırken standardını iki kere kontrol edin.

Mobil servis sağlayıcınızın bir bölgede 2G bağlantı desteği sunuyor olması diğer bölgelerde de bu bağlantı standardının yakalanabileceği anlamına gelmez. Bu noktada bizim tavsiyemiz mobil servis sağlayıcınız ile cihazı kullanmak istediğiniz bölgede 2G desteği sunup sunmadığını resmi kanallardan teyit etmeniz olacaktır.

Akıllı çocuk saati içerisine SIM kartı yerleştirmeden önce kendi telefonunuza bu SIM kartı yerleştirin ve kartın içerisinde yer aldığı cihaz açılırken zorunlu talep edilen PIN kodu ayarını kapalı konuma getirin. Ayrıca kendi telefonunuzdan SIM kartın içerisinde yeteri kadar TL olup olmadığını ve aktivasyonunun tamamlanıp tamamlanmadığını anlamak için bir arama gerçekleştirin.

Bu noktada tavsiyemiz sabit ön ödemeli ve sınırsız seçenekli hat paketlerini tercih etmeniz olacaktır. Bu durumda çocuğunuzun cihazında yer alan SIM kart ile bağlantıyı hiçbir zaman koparmamış olursunuz. Türkiye’deki operatörler akıllı çocuk saatlerini kendi kampanyalarından satın alan kişiler için saate özel arama paketleri sunmaktadır.

Cihazın bataryasını şarj etme

Cihazın bataryasını şarj etme

Prostock-studio/Shutterstock.com

Akıllı çocuk saatleri çeşitlerinin çok farklı şarj kordon tiplerine sahip olanları vardır.  Bugün seçebileceğiniz birbirinden farklı modeller arasından hangisini seçeceğiniz noktasında tereddüt yaşıyor olabilirsiniz. Alacağınız saatin şarj girişi mıknatıs eklentili, mandal tipi, kablosuz şarj eklentili, dahili şarjlı veya kızak girişli olabilir. Şarj kablosunu saatin girişine sokmadan önce kullanıcı talimatlarını dikkatlice okuyun ve şarj cihazını saatin ilgili bölgesine dikkatli bir şekilde yerleştirin.

Fişi cihaza taktıktan sonra, cihazın şarj olduğuna dair bir gösterge görüntülenecektir.

Bataryanın %100 şarj olduğundan emin olun. Lütfen, her bir modelin nasıl şarj göstergesindeki imleçlerin ne anlama geldiğini anlamak için kullanıcı el kitabını dikkatlice inceleyin.

Bazı durumlarda bazı kaynaklarda bataryanızın daha uzun süre dayanıklılık göstermesini sağlayacağını öne süren modası geçmiş fikirlerle karşılaşabilirsiniz. Bu kaynaklarda yazan bilgilere itibar eden bazı insanlar da cihazı ilk satın aldıklarında pili birkaç kez %100 dolacak şekilde şarj etmenin bu yöntemlerden biri olduğunu düşünüyor. Ancak modern lityum bataryalar için böylesi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Cihazın şarj işlemini tamamladıktan sonra SIM kartını cihaza yerleştirin. Kendi akıllı saatiniz için bu işlemin nasıl gerçekleştirileceğini lütfen kullanıcı el kitabından bir kere daha kontrol edin.

Akıllı Saati Açma

Akıllı Saati Açma

Prostock-studio/Shutterstock.com

Saati açmadan önce kesinlikle kullanıcı talimatlarını dikkatli bir şekilde okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Örneğin; çalıştırırken uygulamayı yüklemeyi ve Bluetooth ayarını açmanız saatin çalıştırılmasından önce gerekliyse bunları yapmadan saatinizi çalıştırırsanız sonradan saatinizi fabrika ayarlarına geri döndürmeniz gerekecektir. Bu elbette ki atomu parçalamak kadar karışık bir durum değildir ve telafi edilebilir. Ancak zamanınızı boş yere harcamanıza sebep olacaktır.

Bazı saatlerde de saatin ekranına ancak akıllı çocuk saatini açtıktan sonra göz atabileceksiniz.

Tarih ve saat ayarını yapma

Telefonlu akıllı saat otonom bir cihazdır. Tarih ve saat görünüm ayarlarından ayarlanabilir. Akıllı çocuk saati tarih ve saat ayarları hücresel şebeke üzerinden de senkronize edilebilir.

Kimlik Tanıtıcı Ayarını Yapma

Saatin IMEI Numarası

Prostock-studio/Shutterstock.com

Bir akıllı çocuk saati aynı zamanda bir cep telefonudur. Bu cihaz kendini tanımlayan benzersiz bir IMEI numarasına sahiptir.

IMEI numarası genellikle şerit halinde bir kâğıda basılır. Bu numara bu haliyle saatin kutusuna veya alt kısmına yapıştırılır. Ayrıca, IMEI numarası saatin bilgilendirme ekranında da bulunabilir. Lütfen bu numarayı kaybolmayacak bir yere acil durumlar için kaydedin. Elbette ki çocuğunuzun yerini telefonun IMEI numarasını kullanarak tespit etmek zorunda kalacağınız bir duruma düşmemenizi diliyoruz. Ancak GPS takip özelliğinin yanıldığı bir durum ile karşı karşıya kalındığında saatin mobil operatör istasyonları üzerinden IMEI numarası ile takip edilmesi mümkün olmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmek içinse IMEI numarası gerekmektedir.

Saatin ID numarası

Akıllı saatin bir diğer kimlik belirleyicisi olarak ise ID numarası kullanılır. Bu, uygulama üzerinden sağlanabilen eşsiz bir cihaz numarasıdır.

Saat üzerindeki bütün kayıtlar bulut tabanlı uygulama depolamasında tutulmaktadır. Eğer saatinizi kaybeder veya değiştirirseniz bütün ayarlarınız kaydedilecektir. Çocuğunuzun akıllı telefonu birden çok yetişkin telefonuyla bağlantılandırılabilir (annenin, babanın, anneanne veya babaannenin cihazları gibi).

Saatin ID numarası

Prostock-studio/Shutterstock.com

Eğer saatiniz yepyeni ise kutudaki tüm çıkartmaların fotoğrafını çekin ve buluta yerleştirin. Bunlara sonrasında herhangi bir cihazdan ve konumdan kolayca erişmek mümkündür.

Bu çıkartmalar ve fotoğraflar kaybolursa bulmanız için 2 seçenek vardır:

 1. ID numarasını IMEI’den çıkarın.

Üreticilerin ID için yeni bir numara oluşturmadığı ve bu numaranın IMEI numarasının 5’nci basamağından başlayarak numaranın sondan ikinci basamağına kadar giden numara olduğu artık bir sır değil. Üreticiler bu numarayı ID numarası olarak kullanıyor. Örneğin; IMEI numarası 0987654321098765 olan bir akıllı çocuk saatinin ID numarası 65432109876 olacaktır.

 1. Telefonunuzdan SMS ile ID numarasını öğrenin.

Her modelin numara ve metni arama sorguları ile bulunabilmektedir. Model Q90 ve Q100’ün ID ve IMEI numaralarını bulmak için sırasıyla aşağıdaki sorgu kodlarını kullanmak yeterli olacaktır:

 • PW,123456,ts#
 • PW,123456,tt#

Bu kimlik belirleyicilerine bir saati aktive etmek veya bağlantısını sağlamak için ihtiyaç duyacaksınız.

Akıllı saatin akıllı telefon ile bağlantısını yapma

Akıllı saatin akıllı telefon ile bağlantısını yapma

Prostock-studio/Shutterstock.com

Donanım ayarları için Türkiye’de de faaliyet gösteren bir uygulama kullanın. Uygulamanın adı ve linki QR kodu ile taranabilir haliyle kullanıcı el kitabında bulunabilmektedir. Aynı koda saatin ekranından da erişilebilmektedir.

Uygulamayı yüklemeden önce saatinizin “Findmykids” uygulaması ile uyumlu olup olmadığını anlamanın yollarını “Satın aldığınız GPS saatin Findmykids uygulamasını destekleyip desteklemediğini öğrenmenin 5 yolu” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Eğer aldığınız cihaz “Findmykids” uygulaması ile uyumlu bir şekilde çalışıyorsa herhangi başka bir Türkiye’de faaliyet gösterebilen uygulamaya ihtiyaç duymayacaksınız. Saatinizin çalışması için gerekli olan bütün ayarlar bu profesyonel uygulama tarafından gerçekleştirilecektir.

 • Uygulamayı ebeveynin telefonuna indirin ve yükleyin. Telefonun Bluetooth’unu etkin hale getirin.
 • Yüklenmiş uygulamayı çalıştırın. Genelde bu tip uygulamalar kayıt gerektirmektedir. Uygulamaya kaydolun ve ara yüze erişim için izin isteyin.
 • Cihaz eklemek için gerekli olan seçeneği bulun ve burada göreceğiniz saati seçin. Basit bir dokunuşla bağlantıyı gerçekleştirin. Muhtemelen uygulama saatin ID numarasını ilgili yere girmenizi isteyecektir. ID numarasını girin.

Bağlantının ardından saat, kendi tarih ve saatini bağlantısını kurduğu telefona göre ayarlayacaktır. Kullanıcı saatin ayarlarına erişim ister. Özellikle bazı saat modellerine Türkiye’de faaliyet gösteren bir uygulama ile bağlantı sağladığınız takdirde bağlantıyı kesmek için yine bu uygulamanın izni talep edilmektedir.

Saatin “Findmykids” uygulaması ile bağlantısını yapma

Çocuk GPS saati

Prostock-studio/Shutterstock.com

Saate bir arama gerçekleştirin. Arama yapılabilirse bağlantıda herhangi bir problemin söz konusu olmadığı söylenebilir. Eğer arama gerçekleşmezse saatin hücresel ağa kaydı gerçekleşene kadar bekleyin. Bu işlem biraz vakit alabilir.

Sonrasında, uygulamayı Google Play veya Apple Store üzerinden indirin. Ebeveynler için en iyi uygulamalar sıralamasının en üst sırasında yer alan “Findmykids” uygulamasının Türkçe versiyonunu yüklemenizi de şiddetle tavsiye ediyoruz.

Findmykids uygulamasını yükleyin. Çocuğunuzun konumunu kontrol edin ve çocuğunuzla ilgili her şeyin yolunda olduğundan emin olun.

Uygulamaya kaydolun. Findmykids uygulamasına kayıt olma süreci oldukça kolaydır. Bu işlemin detaylarına burada girmeyeceğiz.

Çocuğunuzun cihazına uygulamayı kurmak için “GPS-saat ile bağlantı kur.” tuşuna basın. Bir sonraki ekrandaki kontrol listesini dikkatli bir şekilde okuyun ve diğer tüm maddelerle birlikte devam edin. “Devam et.” tuşuna basın. Telefon numarasını girin ve “Devam et.” tuşuna basın.

Bunların ardından uygulama size 3 SMS gönderecektir. Bunları tamamlayarak bir müddet bekleyin. Uygulamanın kurulması için en fazla 5 dakikalık bir süre gerekmektedir.

Çocuk akıllı saati ile ilgili temel işlevlerin kurulumu

“Findmykids” uygulamasındaki bir telefon defteri doldurun. Ana ekrandaki “Saat ayarları” seçeneğini seçin ve “Telefon Defteri” menüsünü bulun. Buraya 15 numaraya kadar telefon kaydedebilirsiniz. Yine aynı menüden alarm butonuna basıldığında SOS sinyali gönderilecek telefon numaralarını da belirleyebilirsiniz.

Gelen ve giden aramalar için ayarları yapın:

 • Saate gelen bütün aramaların veya herhangi bir aramanın kabul edilip edilmeyeceğini ayarlayın (Beyaz Liste);
 • “Rahatsız Etme” modu için zaman ayarlayın;
 • Saati alarm ve uyku zamanı için ayarlayın;
 • Uygulama üzerinden kullanılabilen diğer ayarları düzenleyin (dil, saat dilimi, koordinat yenileme aralığı, pedometre vb.).

Türkçedeki diğer uygulamalar çocuğunuzun yerini izleyebilir. Ancak bu tip uygulamalar daha kötü yer bulma, kesin olmayan yer tespiti ve az özellik sunmaktadır. Bununla beraber özellikle Çin menşeli uygulamalar 7/24 teknik destek sunmamaktadır. Bu tip uygulamalar telefonunuzda mevcutsa bunları kaldırmaktan çekinmeyin. Bu tip iki uygulama saat üzerinde aynı anda çalışmazlar.

Eğer saat ile bağlantı gerçekleştirilemezse ne yapılabilir?

Böyle bir durumda lütfen teknik destek ekibimizle iletişime geçin veya watch@findmykids.org ya da info@findmykids.org adreslerinden birine durumu belirten bir e-mail gönderin. Lütfen mesajınızda durumu anlatan tüm bilgileri verin ve uygulamada yaşadığınız sıkıntılara ilişkin ekran görüntülerini iletin.

Teknik destek ekibimizle iletişime geçmenin hızlı bir yolu daha var. Canlı uygulama sohbeti kısmında yer alan deneyimli operatörlerimiz de size hızlı bir şekilde yardım edecektir. Ayrıca bu operatörler 7/24 hizmet vermektedir.

Bunların yanı sıra Facebook topluluğumuzda bir gönderi yayınlayarak yardım talep edebilirsiniz. Sayfamızın yardımsever kullanıcıları da sorunlarınıza çözüm bulmanız amacıyla size seve seve yardımcı olacaklardır.

Cihazı yeniden başlatma

Bazen saati yeniden başlatma ihtiyacı duyabilirsiniz. Eğer saatiniz olması gerektiği çalışmıyorsa bunu yapmanızda fayda vardır.

Bunu yapmak için kullanıcı kitabını kullanın veya saatin menülerine göz atın. Yeniden başlatma ekranını bulun ve işlemi başlatın.

Saati Kapatma

Eğer saatte yeniden başlatma gibi bir seçenek söz konusu değilse saati kapatıp yeniden açın. Saati kapalı bir şekilde tuttuğunuzda batarya enerjisinden de tasarruf edeceksiniz. Örneğin, şarj aletinizi evde unuttunuz ve birkaç günlüğüne ailenizle şehir dışına kamp yapmaya gittiniz. Böyle bir durumda saati sadece çocuklarınız yanınızdan örneğin bir yürüyüş yapmak için ayrıldığında açık duruma getirmeniz yeterli olacaktır.

Saati kapatma veya yeniden başlatma seçenekleri “Findmykids” uygulaması üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Fabrika Ayarlarına Döndürme

Eğer en iyi çözüm önerilerimizi denemenize rağmen saatiniz eskisi gibi çalışmıyorsa bu noktada yapılabilecek tek çözüm saati fabrika ayarlarına geri döndürmek olacaktır. Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili kullanıcı kitapçığından bilgi alınabilir. Fabrika ayarlarına geri döndürme işlemi özel olarak bunu harekete geçirecek bir dizi komut ile veya doğrudan saatteki menü üzerinden tek tıkla gerçekleştirilebilir.

Uygulama üzerinden akıllı saati ayarlama

Saat “Findmykids” gibi bir uygulama ile bağlandığı zaman çocuğunuz için belli coğrafi bölgeler (veya sözde coğrafi bölgeler) belirleyebilir, bir telefon defteri oluşturabilir, SOS numaralarını kaydedebilir ve ara yüz ayarlarını düzenleyebilirsiniz (opsiyonel olarak).

Konum

Çocuğunuz için güvenli olduğuna kanaat getirdiğiniz yerleri (bölgeleri) uygulama üzerinden belirleyebilirsiniz. Örneğin; okul, ev, satranç kursu, müzik kursu vb.

Bu ayarlama yapıldığında çocuğunuz belirlediğiniz güvenli bölgenin dışına çıktığında ebeveyne hızlı bir şekilde bildirim gönderilir. Bu sayede duruma derhal müdahale edilebilir. Örneğin; çocuğunuzun etrafındaki sesleri dinleyebilir, onu arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.

Bildirimler

Uygulama ebeveynleri şunlar olduğunda bildirim ile bilgilendirir:

 • Konuma giriş;
 • Konumdan çıkış;
 • Düşük pil.

Ayrıca talebiniz halinde uygulama hareket kayıtlarını iletmektedir. Bununla birlikte çocuğunuzun saatin sesini kolaylıkla duyabilmesini sağlayacak yüksek sesli bir sinyali de saate yollayabilirsiniz.

Çocuğunuzu hızlı cevap almak için övebilir ve ona saat üzerinden kalplerle birlikte beğeniler gönderebilirsiniz.

Uygulamayı kullanan çocuk da benzer şekilde bir alarm butonuna sahiptir. Çocuk bu butona bastığında daha önceden bağlantılandırılmış tüm cihazlara acil durumda olduğuna dair bir sinyal iletilmektedir.

Özet

Bugünlerde çocuklar için akıllı saat kullanımı bir lüks olarak görülmemelidir. Günümüz dünyasında akıllı çocuk saatleri onların güvenliğini sağlayan bir aksesuardır. Ayrıca akıllı çocuk saatleri ile onlarla sürekli iletişimde kalan ebeveynler de çocukları onlardan uzakta iken sakin kalabileceklerdir. Uygulamamız ve akıllı çocuk saatlerimiz ile artık ebeveynlerin de kafası çok daha rahat olacak.

1
Получите чек-лист подготовки к школе на свою почту
0
Makaleyi tartışın
Daha fazlasını oku
iOS veya Android üzerinde ücretsiz indirin
iphone-X
«FindMyKids» mobil uygulama
Çocuğunuzun hareketlerini harita üzerinde görün, yanında olmadığınızda telefonun etrafında neler olduğunu dinleyin. Çocuk aramanızı duymaz ise yüksek sesli bir sinyal gönderin
iOS veya Android üzerinde ücretsiz indirin
Uygulamayi indir
iphone-X