Kapat
Yeni
Çocuk bakım ve eğitimi
Cihazlar
Hikayeler
Popüler
fb
0
fb
0
Değerlendirmeler

GPS Saatlerin Özellikleri & Kapasiteleri

GPS saat çocukları izlemek için en gelişmiş cihazdır ve son yıllarda giderek artan bir popülerliğe sahip olmaya başlamıştır. GPS kol saati sadece çocuklar için ulaşımı kolay ve kullanışlı bir teknoloji olmalarının yanı sıra ebeveynler için de çocuk göz önünde olmasa dahi eşsiz takip kabiliyeti ile çocuğun nerede olduğunu göstermesi bakımından da oldukça önemli bir özellik gösteriyor. Bu yazımızda, çocuklar için GPS saatlerin kapasitelerini öğrenmenin yanı sıra GPS çocuk saati kurma ve daha kolay kullanmanızı sağlayacak bir programı öğreneceksiniz.

Çocuklar için GPS saatler

Çocuklar için GPS saatler elektronik cihaz alanında popülerliği gün geçtikçe artan büyük bir yeniliktir. Bu cihazlar dışarıdan bakıldığında sıradan bir saat gibi görünürler ancak çocukları uzaktan izlemek ve güvenliklerinden emin olmak için pek çok güçlü, işlevsel özelliklere sahiptirler.

The capabilities of the GPS-watch for your kid

Prostock-studio/Shutterstock.com

Bu küçük GPS çocuk saati bir telefon, alarm, GPS takip, kamera ve daha pek çok kullanışlı özelliğe sahiptir. Piyasada GPS çocuk saati olarak kullanabileceğiniz akıllı saat özellikleri yer alan bir liste.

Arama ve Mesaj Atma

Çocuk GPS saatlerin en kullanışlı özelliklerinden biri telefon niteliği taşımalarıdır. Çocuklar saatin yardımıyla ebeveynlerini arayabilirler ve buna karşılık ebeveynleri de istedikleri zaman çocuklarını saat üzerinden arayabilmektedirler. Aramaların yanı sıra saat üzerinden sesli mesaj gönderilebilir ve alınabilir. Bununla birlikte belirlediğiniz kişilerin dışında hiç kimse çocuğunuzu saat üzerinden arayamamaktadır. Bu özellikle cihaz, çocuk GPS takibinin yanı sıra telefon özellikli saat olarak kullanılabilmektedir.

GPS çocuk saati kullanarak arama yapmak için bir SIM karta ihtiyaç duyacaksınız. Bunun için 2G bağlantı ile çalışan herhangi bir mobil operatörü seçebilirsiniz. Ayrıca bu SIM kartta internet bağlantısının da erişilebilir olması gerekmektedir. Saatin sahip olması gereken bir diğer zorunlu özellik ise çocuğunuzun bulunduğu koordinatları telefonunuza göndermesi ve bulunduğu yeri göstermesidir. Bu işlem ortalama olarak günlük 10 ile 30 MB internet verisi tüketmektedir. Dolayısıyla alacağınız SIM kart için internet paketi seçimi yaparken de bu verileri tüketeceğinizi unutmadan buna göre bir internet paketi seçmenizde fayda vardır.

Coğrafi Yer Belirleme

Çocuk GPS takip saati, sahibinin nerede olduğunu gösterebilir ve bu veriyi doğrudan telefonunuza iletebilir. Çocuğunuzun nerede olduğuna dair haritayı doğrudan görebilirsiniz ve bunun yanı sıra saatin gün içerisindeki hareketlerini dahi görebilirsiniz.

Bazı akıllı saatler sadece GPS modülüne sahip değildir bununla birlikte çocuğun konumunu 5 metreye kadar kesinlikle tespit edebilen saat içerisine entegre edilmiş bir WI-FI modülüne sahiptir. Bu özellik eğer çocuk, alışveriş merkezi gibi geniş ve kalabalık bir yerde kaybolmuşsa onu bulmaya yardım edebilir.

SOS Tuşu

Pek çok akıllı saat modelinin üstünde bir SOS butonu bulunmaktadır. Bu tuş, çocuğunuzun yardıma ihtiyacı veya tehlikeli bir durum içerisinde olduğunda durumu bildiren hızlı bir sinyal göndermek için kullanılmaktadır. Bu tuşa basıldığında gps kol saati sizin telefonunuza bir sinyal gönderir ve bu sinyal ile birlikte hızlı bir şekilde çocuğunuzun nerede olduğunu görebilirsiniz. Bu uyarının ardından saat aracılığıyla çocuğunuzun etrafında olan biteni dinleyebilir ve buna göre harekete geçebilirsiniz.

Saat Etrafındaki Sesleri Dinleme (Arka Arama)

Findmykids uygulamasını kullanan ebeveynler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre ebeveynlerin %79’u çocuklarının okulu asmaları gibi durumları anlamak için cihazın etrafındaki sesleri düzenli olarak dinliyor. Akıllı saat özellikleri arasında yer alan bu işlev, özellikle çocuklarının bir istismar veya taciz gibi bir olay ile karşı karşıya kalmasından korkan ebeveynler için oldukça önemli olabilir. Bu tedbirli işlev, telefonunuzdan çocuğunuzu aradığında saatin çalmaması veya aramanızın görünmemesi gibi bir durum söz konusu olduğunda özel bir uyarı ile çocuğun uyarılmasını sağlamaktadır.

Dahili Kamera

Akıllı çocuk saatleri için bir diğer önemli özellik de dahili kameraya sahip olmalarıdır. Eğer akıllı saat bir dahili kamera ile donatılmışsa, çocuk GPS saati ile fotoğraf çekebilir ve siz de bu fotoğrafları yukarıda belirtilen ses dinleme özelliğinde olduğu gibi kendi telefonunuza alabilir ve oradan görebilirsiniz. Bu iki özellik de çocuğunuzun güvende olduğuna emin olmanıza yardım eder ve onlarla olmasanız dahi istenmeyen bir durumu sizinle paylaşacaktır.

Diğer Özellikler

Yukarıda belirtilen özelliklerin yanı sıra, akıllı saatin üzerinde uzaktan kontrol edebileceğiniz bir alarm özelliğine sahip olabilirsiniz. Ayrıca saati durdurma özelliği, bir ses kaydedici ve bazı gelişmiş modellerde dahili medya oynatıcıların olduğu saatler de vardır.

gps'li çocuk saati Findmykids

Prostock-studio/Shutterstock.com

Prostock-studio/Shutterstock.com[/caption]

GPS Kol Saati nasıl kurulur ve kullanılır?

GPS saatlerin otomatik kurulum yapabilen cihazlar olmadığını bilmekte fayda var. Bu saatlerin çalışması ebeveynlerin telefonlarında kurulan ve saatin ayarlarını değiştirmeye yarayan programa bağlıdır. Bu program doğrudan çocuğun saat ayarlarını yapabilir, çocuğun konumunu gösterebilir, arama yapabilir ve mesaj gönderebilir, saatin etrafındaki sesleri dinleyebilir ve saatten fotoğraf çekilmesini sağlayabilir. Genellikle, GPS saatler, Çin’de üretilmektedir ve bu nedenle çocuğun Çin dışında mesela Avrupa’da veya Batı Asya’daki konumunu tam olarak göstermeyebilmektedir.

GPS saatler ile çalışan en iyi ve güvenilir programlardan biri Findmykids mobil uygulamasıdır. Coğrafi yer belirleme çözümleri ile geliştirilmiş bir programdır ve Google Play Store’da en çok satılan çocuk uygulamaları arasında yer almaktadır. Uygulama hem Android hem de iOs telefonlar için buradan indirilebilir.

Findmykids uygulaması sadece GPS kol saati ile çalışarak size yardım etmez. Ayrıca gelişmiş özellikleri ile de güven sağlar.

Uygulama Özellikleri

  • GPS saat kurulumu
  • Saatin harita üzerindeki konumunu gerçek zamanlı olarak izleyebilme ve çocuğun hareketlerini gün boyu gps takip edebilme
  • Saat çevresindeki sesleri dinleyebilme ve saat ile fotoğraf çekebilme (sadece Android için)
  • Aile sohbeti ile sadece aile üyesi olarak eklenen kişileri arama ve mesaj gönderme
  • Çocuğunuzun Okul, anneannesinin evi veya kendi eviniz olarak belirlediğiniz belli başlı yerlere gitmesi halinde bildirim almanızı sağlama
  • Çocuğunuzun serbest olarak gidebileceği belli alanlar kurma ve bu alanlardan çıkması halinde bildirim alma
  • Saatin şarjını kontrol etme veya evinizde saati kaybetmeniz halinde bulmanıza yardımcı olmak amacıyla sesli uyarı verme
Functionality of children's gps watches

Prostock-studio/Shutterstock.com

GPS saatler ebeveynler ile çocuklar arasında bağlantı kurulmasını sağlayan akıllı cihazlardır. Ancak, bu saatler çocuğunuzun tek güvenlik aracı olarak kullanılmamalıdır. Çocuğunuzla doğrudan iletişim kurmanız ve onu izleyebilmeniz tabi ki oldukça değerlidir. Yine de güvenlik sorunu daha detaylı ele alınması gereken bir meseledir.

Çocuğunuza tehlikeli davranışlar veya tehlikeli yabancılar ile karşı karşıya kaldıklarında ne yapmaları gerektiğini öğretin. Ona akıllı saatinin bütün işlevlerini kendilerini her zaman güvende tutmalarını sağlayacak ölçüde öğretin.

gps'li çocuk saati Findmykids

Prostock-studio/Shutterstock.com

Prostock-studio/Shutterstock.com[/caption]


1
Получите чек-лист подготовки к школе на свою почту
0
Makaleyi tartışın
Daha fazlasını oku
iOS veya Android üzerinde ücretsiz indirin
iphone-X
«FindMyKids» mobil uygulama
Çocuğunuzun hareketlerini harita üzerinde görün, yanında olmadığınızda telefonun etrafında neler olduğunu dinleyin. Çocuk aramanızı duymaz ise yüksek sesli bir sinyal gönderin
iOS veya Android üzerinde ücretsiz indirin
Uygulamayi indir
iphone-X