Kapat
Yeni
Çocuk bakım ve eğitimi
Cihazlar
Hikayeler
Popüler
fb
0
fb
0
Değerlendirmeler

Çocuklar için GPS konum bulma: Bilmeniz gereken herşey

Bu yazımızda, çocuklar için GPS takip özelliği yer alan tüm cihazların ne olduğunu ve çocuklarınızın güvenliğinden emin olmak için nasıl kullanılacağından bahsedeceğiz.

Findmykids, ebeveynlerin çocuklarının daha güvende olduklarını takip edebilmeleri amacıyla tasarlanmış bir uygulamadır. Ancak uygulama, eşsiz özellikleri sayesinde bilinmeyen numara takip etme uygulaması olarak da kullanılabilir. Findmykids, iOS cihazların yanı sıra Android cihazlarda da kullanılabilmektedir. Ayrıca artık akıllı saatlerde de kullanılabilmektedir. Sevdiklerinizin aktivitelerini takip etme ve etrafındaki sesleri hem kaydetme hem de dinleme imkânı sunmaktadır.

İçindekiler

Ebeveyn olduğunuzda çocuklarınızı güvende tutmak şüphesiz öncelikler listenizin başında gelecektir.

Ne yazık ki, bugünlerde ebeveynlerin çocuklarına dünyayı keşfetme özgürlüğü sunarken yine de çocuklarının güvenliği hakkında endişelenmek için pek çok sebeplerinin olduğu hepimizin malumu. Hepimiz tek bir şey üzerinde anlaşabiliriz ki; çocuğunuzun kaybolduğuna dair bir düşünce bile kalbimizi durdurabilecek kadar kötü bir şeydir.

Ancak, çocuğunuzun nerede olduğunu kesin olarak takip edebileceğiniz bazı yöntemler var. GPS takip cihazı da bu yöntemlerden biridir.

GPS Takip Cihazı nedir?

Prostock-studio/Shutterstock.com

GPS takip cihazı telefonunuz, çantanız, arabanız ve bu yazıda bahsettiğimiz üzere, çocuklarınızı izlemede size yardım edecek muhteşem bir yöntemdir.

GPS takip cihazları pek çok farklı formda olabilir. Yaygın olarak, belirli bir giysi veya vücudun bir bölgesine kolayca takılabilen, avuç içi büyüklüğünde cihazlar olarak satılmaktadır. Birçok konum bulma cihazı güvenli bir şekilde çantaya, tişörte veya pantolona kilitlenebilecek ve oradan çıkarılamayacak bir kilitleme mekanizmasına sahiptir.

GPS takip cihazlarının en yaygın kullanım şekillerinden birisi de kol saati şeklindeki kullanımıdır. Bu zarif, şık GPS akıllı saatleri, çocuğunuzun bileğine kolayca takılabilir ve çocuğunuzun bulunduğu yeri kolayca bulmak için akıllı telefon uygulamalarıyla birlikte kullanılabilir.

Çocuğunuzun güvenliğinden emin olabilmek için en iyi akıllı çocuk saati yazımızı inceleyerek bu saatlerin farklı çeşit ve modellerini keşfedebilirsiniz.

Nasıl çalışırlar?

Prostock-studio/Shutterstock.com

GPS izleme cihazları bir kişinin konumunu belirlemek için dünyanın herhangi bir yerinden belirlemek için kullanılabilir. GPS “Global Konumlandırma Sistemi” anlamına gelir ve GPS bağlantılı cihazın koordinatlarını bulmak için dünyayı çevreleyen uyduların birlikte çalışmasını ifade eder.

Giyilebilir GPS izleme cihazları, izlenen cihazın pozisyonunu net bir şekilde belirlemek için online veya akıllı telefon uygulamalarını kullanarak bağlantı kurulmasını sağlar ve bu şekilde çalışır.

Pek çok GPS takip cihazı, GPS saatler de dahil, çocuğunuzun güvenliğini sağlamak için birçok işleve sahiptir. Bu işlevlerden bazıları şunlardır:

  • Güvenli Bölge: Elektronik çit özelliği olarak da bilinen güvenli bölge özelliği, çocuğunuzun rahatça gitmesine izin verdiğiniz güvenli alanları ifade eder. Eğer çocuğunuz belirlediğiniz yerden ayrılır ve “güvensiz” bir bölgeye giderse, akıllı telefon uygulamanız hızlı bir şekilde size bildirim gönderecektir.
  • Tek Yönlü Arama: Bu özellik, çocuğunuzun telefonu açmasını beklemeden hızlı bir şekilde onu arayabilmenizi sağlar.
  • Çift Yönlü Arama & Mesajlaşma: Hem siz hem de çocuğunuz cihazı ve uygulamayı kullanarak birbirinizle iletişim kurabilirsiniz.
  • Kamera & Ses İşlevi: Çocuğunuzun etrafında neler olduğunu görebilecek ve aynı zamanda etrafındaki sesleri duyabileceksiniz.
  • SOS Alarm Butonu: Pek çok cihaz, çocuğunuz istemediği bir duruma düşerse hızlı bir şekilde uyarı verebileceği bir SOS butonu ekipmanına sahiptir.

Bu cihazları kullanmak oldukça basittir. Cihazı çocuğunuzun giysisine, bileğine veya sırt çantasına konumlandırın ve çocuğunuzun nerede olduğunu gösterecek ve onunla iletişim kurmanızı sağlayacak GPS takip programı olarak da ifade edilen iOS veya Android uygulama ile onunla iletişime geçin.

Çocuklar için GPS takip cihazlarının avantaj ve dezavantajları

Prostock-studio/Shutterstock.com

Avantajları: İletişim kurma yeteneği, gerçek zamanlı izleme, SOS alarmı

Konu, çocuklar için GPS takip cihazlarını kullanmaya geldiğinde çok geniş avantajlardan bahsedilebilir.

GPS kol saati gibi cihazları kullanmanın en belirgin avantajlarından biri, çocuklarınızla seyahat ederken veya serbest dolaşmalarına izin verdiğinizde size gönül rahatlığı sağlamalarıdır. Cihazlar, çocuğunuzun hareketlerini gerçek zamanlı olarak izlemenizi ve kaydetmenizi sağlar, böylece her zaman güvende olurlar.

Ayrıca, çocuğunuzun bulunduğu yer hakkında anlık uyarılar alabilecek, istediğiniz zaman mesaj atabilecek ve arayabilecek, çocuğunuzun yaşadığı bir sıkıntı anında SOS alarmı alabilecek ve çocuğunuz bir kalabalıkta kaybolduğunda yüksek ses işleviyle çocuğunuzun yerini bulabileceksiniz.

Bu cihazların diğer önde gelen avantajları ise çocuğunuzun yakın çevresinde olup bitenleri görme ve duyma özelliklerini de içermektedir.

Dezavantajları: Bazı cihazlar kısa pil ömrüne sahiptir ve potansiyel siber tehditlere açıktır.

Prostock-studio/Shutterstock.com

Çocuk GPS takip cihazları kullanmanın tamamen kullanmayı tercih ettiğiniz cihaza bağlı olan birkaç dezavantajı da bulunmaktadır. Bazı çocuk takip GPS cihazları arama ve mesaj özelliklerine sahip değildir. Dolayısıyla çocuğunuz ile iletişiminiz bu cihazları kullanmanız halinde bir miktar kısıtlı olacaktır.

Diğer çocuk GPS takip cihazları ise göreceli olarak kısa batarya ömrüne sahip olabilir. Bu durumda da cihazı kullanmadan önce şarjının tamamen dolu olmasını sağlamanız şart olacaktır. Aklınızda bulunması gereken bir konu olarak bir GPS takip özelliği gösteren cihazı satın almadan önce mutlaka şarjının ne kadar süre gittiğini kontrol etmelisiniz.

Günümüzün teknoloji dünyasında siber güvenlik çok önemli ve dikkat edilmesi gereken konulardan biri haline geliyor. GPS çocuk takip cihazınız size çocuğunuzun güvende olduğunu söylüyor olsa bile bu bilgi kötü niyetli siber suçlular tarafından kolayca hedef alınabilir. Çocuklar için bir izleme cihazı satın alırken almayı düşündüğünüz cihazın şifreleme düzeyine dikkat etmeniz GPS takip cihazlarında dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında yer almaktadır.

Bu durum, siber güvenlik önlemlerini hesaba katmayan GPS cihaz üreticileri için bir açık meydana getirebilir. Tedarikçinizden, satın aldığınız GPS konum bulma cihazınızdan aktarılan tüm önemli verilerin her zaman güvende tutulacağının onayını aldığınızdan emin olun.

Nasıl çalıştıklarına ilişkin örnekler

Prostock-studio/Shutterstock.com

GPS çocuk takip cihazları çocuğunuzun güvende olduğunu kontrol edebileceğiniz çok geniş farklı senaryolarda kullanılabilmektedir.

Okula Giderken Kullanım

GPS takip cihazının en sık kullanıldığı nedenlerden biri çocuğun okula gideceği yaşa geldiğinde okula giderken veya gelirken izlemektir. İzleme cihazının fonksiyonlarını kullanırken çocuğunuzun okul yolunda tam olarak nerede olduğunu izleyebilirsiniz.

Çocuğunuz evden ayrıldıktan sonra okula ulaşır ulaşmaz bildirim alabileceğiniz özel alarm sesi oluşturabilirsiniz. Eğer çocuğunuz okul yolundan başka bir rotaya saptığında da benzer şekilde bildirim alabilirsiniz.

Seyahat ederken Kullanım

Prostock-studio/Shutterstock.com

GPS çocuk takip cihazının kullanılabileceği bir diğer durum ise çocuğunuzla birlikte çıktığınız turistik bir gezi durumudur. Seyahat ederken veya tatildeyken geniş kalabalıkların olduğu birçok farklı alanı keşfetmek isteyeceksiniz.

Böylesi bir kalabalığın olduğu bir alanda çocuğunuzun yanınızda olsa bile kaybolması oldukça kolay olabilir. Eğer çocuğunuz kalabalık bir insan topluluğu arasında kaybolursa, GPS konum bulma özellikli cihaz sayesinde onun yerini kolayca bulabilirsiniz. Çocuğunuzun böylesi bir durumda kaybolması halinde GPS cihaz ile çocuğunuzu bulmak için aşağıda yer alan şeyleri yapabilirsiniz:

  • Konumlarını bulmak için ilgili iOS veya Android uygulamasını kullanın.
  • Tek yönlü arama işlevini kullanarak çocuğunuzla konuşun.
  • Etraflarındaki sesi dinleme özelliğini açın böylece nerede olduklarını duyabilirsiniz.
  • Kamera ve mikrofon işlevlerini kullanarak çevrelerinde ne olduğunu görün ve duyun.

GPS Takip cihazlarını kullanma ipuçları

Prostock-studio/Shutterstock.com

Çocuklarınız için giyilebilir GPS takip cihazları kullanırken bilmek isteyebileceğiniz birkaç şey var.

Pil Ömrünü kontrol edin

İlk olarak, cihazın bataryasının daima tam dolu olduğunu kontrol ettiğinizden emin olun. Yazımızın daha önceki kısımlarında bahsettiğimiz gibi her cihazın pil ömrü cihazın ne sıklıkla kullanıldığına ve pil çeşidine göre değişiklik gösterebilir. Çocuğunuzun cihazının daima düzenli şarj edildiğinden emin olun. Bu sayede cihazın tüm fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Çocuğun güvenli ve kolay kullanımı

Bir sonraki dikkat etmeniz gereken püf noktası ise herhangi bir zamanda cihazın çocuğunuz tarafından kullanımının pratik olmasından emin olun. Örneğin GPS kol saati çocuğunuzun bileğinden düşmeyecek şekilde takıldığından emin olmalısınız. Eğer GPS çocuk takip cihazını farklı bir formda kullanıyorsanız cihazı kıyafete veya başka bir aksesuara takmanız ve bu aksesuardan düşmesini engelleyecek önlemleri iyi bilmeniz kullanım açısından faydalı olacaktır.

Prostock-studio/Shutterstock.com

Eğitim

GPS akıllı çocuk saatleri gibi cihazları kullanırken cihazın önemi hakkında çocuğunuzu eğitmeniz oldukça önemlidir. Cihazın nasıl çalıştığı, sizi nasıl arayacakları veya size nasıl mesaj gönderecekleri ve bir acil durum esnasında ne yapmaları gerektiği ile ilgili her şeyi öğrenmeleri için onları cesaretlendirin. Çocuğunuzun cihazı her zaman yanında taşıdığından emin olmasını sağlayın.

GPS takip cihazları ile ilgili sık sorulan sorular

Çocuğum için en iyi GPS takip cihazı hangisidir?

Prostock-studio/Shutterstock.com

Bu sorunun cevabı pek çok faktöre bağlıdır. İlk olarak cihazı ne zaman ve nerede kullanacağınız belirlemeniz gerekmektedir. Çocuğunuzla iletişim kurmak istiyorsanız, pek çok akıllı GPS çocuk saati için olmazsa olmaz sayılabilecek GPS takip cihazının mesajlaşma ve arama işlevleri ile donatılmış olduğundan emin olunuz.

Eğer isteğiniz sadece çocuğunuzun nerede olduğunu onunla iletişim kurmadan görebileceğiniz bir cihaz ise standart takılabilir bir cihaz sizin için mükemmel bir seçim olacaktır.

GPS takip cihazı ile bağlantı kurmak için hangi uygulamayı kullanmalıyım?

Pek çok GPS takip cihazı akıllı telefonunuza bağlayabileceğiniz ilgili uygulaması ile birlikte gelmektedir. Findmykids saat ile birlikte çocuğunuzun konumunu izleyebileceğiniz, cihaz ile bağlantı kurabileceğiniz, çocuğunuzun gezebileceği coğrafi sınırlar belirleyebileceğiniz ve tüm bunların yanında cihazı arayabileceğiniz ve mesaj gönderebileceğiniz varsayılan uygulaması yüklü bir şekilde gelmektedir.

Uygulamamız tabi ki sadece Findmykids akıllı saatler için kullanılmıyor. Uygulamamızı ayrıca çocuğunuzun akıllı telefonuna indirebilir ve çocuğunuzun telefon aktivitelerini de takip edebilirsiniz.

Bir Sim kart almak zorunda mıyım?

Prostock-studio/Shutterstock.com

Bu konu tamamıyla üretici ve aldığınız cihaza bağlıdır. Çocuklar için GPS konum bulma cihazlarının çoğunluğu dahili Sim kart ile birlikte gelmektedir. Dolayısıyla sizin de sim kart almak ve yüklemesini yapmak gibi bir derdiniz olmamaktadır. Ancak, tabi ki kendi sim kartınızı seçme özgürlüğü isteyebilirsiniz ve bunu bilen üreticiler de kendi sim kartınızı takabileceğiniz cihazlar üretmektedir.

GPS takip cihazlarının fiyatları ne kadardır?

Ortalama olarak, kaliteli bir GPS takip cihazının fiyatı 250-600 TL bandındadır. Fiyatlar ürünün markası ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Yine de çocuğunuzun güvenliği için bir fiyat biçmenin ne kadar saçma olduğunu belirtmek abes olacaktır. Dolayısıyla iyi bir GPS takip özelliği olan akıllı çocuk saati kesinlikle verdiğiniz paraya değecektir.

Bir GPS akıllı çocuk saati hangi yaş çocuklar için uygundur?

Piyasada satılan GPS akıllı çocuk saatleri pek çoğu için tüm yaşlardaki kişilerin kullanımına uygundur. Çoğu üretici, ergenlik çağındaki çocukların yanı sıra küçük çocukların da kullanımına uygun saatler üretir.

Bir GPS takip cihazı için ideal pil ömrü ne kadardır?

Prostock-studio/Shutterstock.com

Konu cihazınızın pil ömrüne geldiğinde en az 24 saat giden pil ömrüne sahip bir cihazı tercih etmeniz faydalı olacaktır. 24 saatlik şarj ömrüne sahip olan bir saat, çocuğunuzun saati ile bir tam günü geçirmesini sağlayacaktır.

Bazı cihazlar şarj edilmeden 5 gün boyunca çalışabilmektedir ancak bu cihazlar da arama ve mesaj özelliklerinin olmadığı da bilinmelidir.

GPS takip cihazı kullanırken bağlantı ücreti ödemek zorunda mıyım?

Bazı durumlarda, GPS konum bulma cihazınızı kullanırken aylık ek bir bağlantı ücreti ödemeniz gerekebilir. Pek çok GPS cihaz üreticileri cihazları dahili Sim kart ile üretmesinden dolayı cihazı kullanırken aylık ortalama 50-70 TL’lik bir kullanım ücreti ödemeniz gerekebilmektedir. Ancak en iyi akıllı çocuk saatleri de yine bu modda olan saatlerdir.

Ancak, bazı GSM operatörlerinin bu tip cihazlar için özel olarak uyguladıkları kampanyalardan faydalanmanız halinde ödediğiniz bu ücret daha düşük olabilir.

Bir GPS takip cihazının verdiği sonuç ne kadar kesindir?

GPS çocuk takip cihazları, bağlantı kurduğu her türlü cihazı yaklaşık 10-20 metreye kadar kesin olarak belirleyen çok sayıda farklı uydu kullanır.

Findmykids GPS takip cihazının garanti süresi ne kadardır?

Findmykids akıllı çocuk saatlerinin de içerisinde yer aldığı pek çok GPS cihazı minimum 12 aylık garanti hizmeti sağlamaktadır.

gps'li çocuk saati Findmykids

Prostock-studio/Shutterstock.com

1
Получите чек-лист подготовки к школе на свою почту
0
Makaleyi tartışın
Daha fazlasını oku
iOS veya Android üzerinde ücretsiz indirin
iphone-X
«FindMyKids» mobil uygulama
Çocuğunuzun hareketlerini harita üzerinde görün, yanında olmadığınızda telefonun etrafında neler olduğunu dinleyin. Çocuk aramanızı duymaz ise yüksek sesli bir sinyal gönderin
iOS veya Android üzerinde ücretsiz indirin
Uygulamayi indir
iphone-X