Kapat
Yeni
Çocuk bakım ve eğitimi
Cihazlar
Hikayeler
Popüler
fb
0
fb
0
Talimatlar

Telefonum kayboldu. İşte kayıp bir telefonu bulmanın yolu

Hepimiz biliyoruz ki; cep telefonunuzu kaybettiğinizi fark ettiğiniz anda yaşayacağınız panik oldukça korkutucu bir tecrübe. Hemen ceplerinizi kontrol eder, telefonum kayboldu diye paniğe kapılır ve evinizi köşe bucak telefon bulma için adeta bir polis operasyonu yaparcasına ararsınız.

lost-iphone

Prostock-studio/Shutterstock.com

Telefonum kayboldu diyor ve onu bulamıyor musunuz? Bu, telefonum kayboldu demenizi gerektirecek bir durumdur. Peki, şimdi ne olacak? Kayıp telefon nasıl bulunur? Sakin olun ve okumaya devam edin. Sadece telefonunuzu bulacağınız değil; aynı zamanda telefonumu kaybettim diyerek can sıkıcı ve panik halinde bir arama yapmanızı engelleyecek bazı telefon bulma ipuçları ve püf noktalarını sizinle paylaşacağız.

Findmykids, saydığımız iki uygulamadan en iyisi, çocuklarınızı ve onların konumlarını pratik bir şekilde izlemenizi kolaylaştıran çok önemli özelliklere sahiptir. Android, iOS ve bu işletim sistemleri ile çalışan akıllı saatlerle uyumlu olan Findmykids uygulaması, ebeveynlerin, çocuklarının etkinliklerini onlara hissettirmeden kontrol etmelerini sağlar.

İçindekiler

Kayıp bir Android telefon nasıl bulunur?

android-phones

Prostock-studio/Shutterstock.com

Teknoloji devi Google, dünya çapında mobil cihazlar için en popüler işletim sistemini kullanıyor. Android, 2017 yılı itibarıyla dünya genelinde satılan akıllı telefonların %83,2’sinin işletim sistemiydi. Bugüne kadarki en popüler işletim sistemi olan Android işletim sistemine sahip bir cihazı kaybeden kullanıcıların panikle internette hemen “Android Telefonumu Bul” araması yaptıklarını görüyoruz. Neyse ki, kayıp cihazınızın yerini tespit etmek ve kayıp telefon nasıl bulunur sorularınızı cevaplamak için buradayız.

İster inanın ister inanmayın kayıp Android cihazınızı herhangi bir önleyici tedbir olmadan bulmanızın yolları var. Google, kayıp telefonları bulmak için Google Cihazımı Bul isimli bir uygulama geliştirdi. Ancak, bu sistemi işler hale getirmek için, “Cihazı Bul” ayarını etkin hale getirmelisiniz. Google Cihazımı Bul servisinin çalışması için konum servislerinin açık olduğunu kontrol edin ve Google Cihazımı Bul hizmetinin doğru bir şekilde çalışmasını sağlamak için geçmişin kaydedilip kaydedilmediğini kontrol edin. Telefonunuz bu işlemi yaparken bir ağ bağlantısı veya Wifi bağlantısına sahip olmalıdır. Ağ araması kapalıysa, Google Cihazımı Bul telefonunuzun nerede olduğunu bulamayacaktır.

Google Cihazımı Bul ile kayıp telefon nasıl bulunur?

 1. Masaüstü, tablet veya bir başka telefonda yer alan bir tarayıcıyı kullanarak https://www.google.com/ adresine girin.
 2. Google hesabınıza ait bilgilerinizi kullanarak giriş yapın ve ekrandaki direktifleri takip edin.
 3. Telefon konum bulma için haritayı kullanın.
 4. Eğer telefonunuzun yakınınızda olduğunu düşünüyorsanız, telefon bulma için telefonunuz sessizde olsa dahi kullanabileceğiniz “Ses Çal” seçeneğini seçin.
 5. Eğer telefonunuz yanlış ellerde ise, “Cihazı Koru” seçeneğini telefonunuzu kilitlemek için seçin. Bu seçeneği seçtiğinizde Google Cihazımı Bul uygulaması telefonunuzdaki Google hesaplarınızdan çıkış yapacaktır.
 6. Diğer tüm seçeneklerde başarısız olursanız ve bir daha telefonunuzu göremeyeceğinizden eminseniz, “Cihazı Sil” seçeneğini tıklayın ve bu seçenekle cihazdaki tüm içeriği tamamen silin.

Kayıp bir iPhone nasıl bulunur?

iphone-lockscreen

Prostock-studio/Shutterstock.com

Apple’ın iPhone’u akıllı telefon devrimini başlatan telefon oldu. 2007’de dünyaya dokunmatik ekranları ve akıllı telefon kameralarının yüksek kalitesini ilk tanıtan markaydı. 2017 yılında dünya genelinde iPhone Apple satış rakamları 223 milyon civarındaydı. Bu rakamlar bizlere insanların iPhone telefonlara olan ilgisinin devam ettiği ve bu telefonların son versiyonlarının hala en çok tercih edilen telefonlar arasında yer aldığını göstermektedir. iPhone’un ünü ve bir statü göstergesi olması, onun yüksek fiyatına rağmen, yine de insanlar tarafından hala ilgiyle tercih edilmesini sağlamaktadır.

Ne yazık ki, iPhone’unuzda Apple telefonumu bul servislerini kullanarak “iPhone’umu Bul” uygulamasını açarak iPhone bul kapatma özelliğini daha önce etkinleştirmediyseniz iPhone’un yerini tespit etmenin başka bir yolu yoktur. Dolayısıyla, bu önleyici tedbiri almadıysanız iPhone bul kapatma özelliğini kullanarak iPhone konum bulma şansınızı kaybettiniz demektir. Bu ayarı iCloud hesabınıza girerek aktif hale getirebilirsiniz. Ayrıca, cihazınızın pil seviyesi düşük olsa bile cihazın bulunduğu son konumu gösterecek ayarı açık bulundurmanızı tavsiye ederiz. Ancak, halihazırda “iPhone’umu Bul” ayarınız açıksa cihazınız kaybolduğunda veya çalındığında onu nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. https://www.icloud.com/#find adresine tarayıcınızı kullanarak gidin ve Apple ID giriş bilgileriniz ile Apple telefonumu bul servisine giriş yapın. Veya başka bir Apple cihazında “iPhone’umu Bul” uygulamasını açın.
 2. Solda yer alan panelden haritada yerini görmek için bir cihaz seçin.
 3. Telefonunuzun yakında olduğunu düşünüyorsanız “Ses Çal” seçeneğine tıklayın.
 4. Cihazınızı kilitlemek ve ekranda belirecek bir kayıp mesajı oluşturmak için “Kayıp Modu” seçeneğini seçin.
 5. Cihazınızdaki tüm verileri tamamen silmek için “iPhone’u Sil” seçeneğini son çare olarak görebilirsiniz. Bu ayarı kullanarak iPhone bul kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ne yazık ki, iPhone’unuz bir kez silindiğinde bir daha kullanılamaz.

Kayıp bir Microsoft telefon nasıl bulunur?

sony-windows-phone

Prostock-studio/Shutterstock.com

Pek çok insan, artık görece daha eski bir teknolojiye sahip olmaları nedeniyle Microsoft telefonlarına sahip değiller. Ne yazık ki, Microsoft artık akıllı telefon üretimi yapmıyor. Ancak Microsoft’un akıllı telefon üretimi yapmıyor olması insanların halihazırda onları kullanmıyor olduğu anlamına da gelmez. Ayrıca, bu durum insanların halihazırda kullandıkları telefonları kaybetmeyeceği anlamına da gelmez. Microsoft akıllı telefon kullanıcıları, tıpkı diğer akıllı telefonları kullanan kişiler gibi akıllı telefonlarını kaybetmenin getirdiği sıkıntıları yaşayabilmektedirler. Bu durumda kayıp iPhone bulma prosedürlerine benzer bir şekilde Windows telefonlar bulunabilir.

Peki, kullandığım Windows telefonumu kaybettim diyorsanız ne yapmanız gerektiği aşağıda açıklanmaktadır:

 1. Bir bilgisayar veya başka bir cihazı kullanarak https://account.microsoft.com/devices adresine gidin ve Microsoft bilgilerinizi kullanarak giriş yapın.
 2. Cihazınızın halihazırdaki konumunu görmek için haritayı açın.
 3. Çaldırma seçeneğini seçerek telefonunuzu çaldırın.
 4. Telefonunuzdaki bilgileri korumak için telefonunuzu kilitleyin.
 5. Telefonunuza bir daha erişemeyeceğinize eminseniz içindeki tüm verileri silin.

Kayıp bir Blackberry nasıl bulunur?

blackberry phone

Prostock-studio/Shutterstock.com

Google ve Apple gibi akıllı telefon devleri sayesinde, Blackberry telefon satışları son yıllarda keskin bir düşüş yaşamıştır. Blackberry, popüler olduğu zamanlarda milyarlarca satış yapan bir telefon markasıydı. 2011 yılında tam olarak 19 milyar satış yaptı. Tıpkı Microsoft’un akıllı telefonları gibi, bir yerlerde hala bu eski zamanın en popüler akıllı telefon üreticilerinden biri olan Blackberry’e sadakatini koruyan ve Blackberry kullananlar var. Blackberry kullananlar telefonunu diğer telefon sahipleri gibi kaybedebilirler.

Blackberry kullananlar, bu cihazlarını izlemek için halihazırda bir Blackberry Koruma uygulamasını cihazlarına yüklemelidir. Bu uygulamada “Konum Raporlama” seçeneğinin de açık olması gerekmektedir. Blackberry kullananlar için telefonlarının bu ayarlarının halihazırda yapılmış olduğunu varsayarak telefonu bulmak için takip edeceğiniz birkaç adım aşağıda yer almaktadır.

 1. https://ca.blackberry.com/apps/blackberry-apps/protect adresine gidin ve hesap bilgilerinizi kullanarak giriş yapın.
 2. “Konumu Gör” seçeneğini tıklayın. Blackberry’nin yer belirleyicisi, sadece cihaz açık ve çevrimiçi olduğunda telefon bulma (kablosuz bir bağlantıya sahipse) için düzgün bir konum bilgisi verecektir.
 3. BlackBerry’nin ses çalmasına, mesaj görüntülemesine, cihazı kilitlemesine veya tamamen silmesine yarayacak gerekli izinleri verin.

Eski tip (akıllı olmayan) telefonları bulma

Eğer kendinize akıllı olmayan eski tip bir cep telefonu almayı düşünüyorsanız, bu düşüncenizi unutabilirsiniz. Bir kablosuz ağa bağlanma özelliği olmadan, eski tip basit telefonlar tarafından toplanan veriler (hesap bilgileri, yer bilgileri ve ağ bilgileri dahil) kullanıcılar tarafından görülemez. En iyi ihtimalle GSM operatörünüze ulaşarak hücresel ağ bilgilerinizi veri tabanlarında bir yerde depoluyor olmalarını umabilirsiniz. Yine de bu bilgiye sahip olsalar bile bu tip bilgileri yerel makamların ve GSM operatörlerinin yardımı olmadan almak imkânsız olabilir.

Önleyici Tedbirler

Telefonlarımız RAM’lerinin derinliklerinde bizden parçalar bulunduruyor. Bu parçaları kaybetme ihtimali göz ardı edilemeyecek bir ihtimaldir. Stres, endişe ve panik… bunların hepsi birkaç basit tedbirle önlenebilir. Hiç kimse telefonunuzun yanlış yere konulmasına, kaybolmasına veya çalınmasına %100 engel koyamasa da böylesi bir durumda onu hızlı bir şekilde geri almanızı sağlayacak bazı üçüncü parti uygulamalar bulunmaktadır. Telefonum çalındı veya telefonum kayboldu diyorsanız bu durumlarda yapabileceğiniz bazı şeyler var. Hadi şimdi bu uygulamaların birkaçına daha yakından bakalım.

Cerberus Telefon Güvenliği – Hırsız Önleyici

cerebrus brazil

Prostock-studio/Shutterstock.com

Cerberus, telefonunuzun ne zaman nerede olduğunu bilme rahatlığını sağlayan birçok gelişmiş özelliğe sahip, son derece sofistike bir telefon güvenlik uygulamasıdır. Eğer telefonum çalındı diyorsanız onu bulmak için Cerberus en iyi uygulamalardan biridir. Bu uygulama, ayrıca Android akıllı saatler ile uyumlu bir uygulamadır. Dolayısıyla, bazı işlemleri uzaktan kontrol ile de halletmeniz mümkündür. Google Play’de 5 üzerinden aldığı 3 yıldızla Cerberus Telefon Güvenliği hırsızlık önleme uygulaması olarak uygun bir seçenek. Cerberus uygulaması ile çalınan telefon takibi yapabilirsiniz.

İçerdiği Özellikler:

 • Konum belirleyiciye ve izleyiciye uzaktan erişim
 • Uyarı alarmı
 • Kapatmayı önlemek için güç kullanımı engelleyici
 • İnternet erişimi olmadan çalışma
 • Android saatler ile uyumlu
 • Cihaz kilidi
 • Çalınan telefon takibi
 • Ses kaydetme ve otomatik görüntü alma
 • Sim kontrol uyarısı. Yeni bir sim takıldığında size numarasını iletir.
 • Programın telefondan kaldırılmasını engelleyici

Telefon Takip – GPS İzleme

Prostock-studio/Shutterstock.com

Bu Google Play’deki 4.3 yıldızlı uygulama, karmaşık olmaması ile dikkatleri üzerine çekiyor. Uygulamanın en önemli özelliği çalınan telefon takibi şansı sunmasıdır. Telefon takip uygulaması, bunu yaparken de en yeni GPS teknolojisini kullanmaktadır. Telefonum çalındı veya kayboldu diyorsanız daha önce entegre ettiğiniz başka bir cihaz üzerinden telefonunuzun yerini pratik bir şekilde görebilirsiniz.

İçerdiği Özellikler:

 • İki farklı cihazda kullanım imkânı
 • Uyarı alarmı
 • Anlık konum paylaşımı

Hırsızlık Alarmı

Prostock-studio/Shutterstock.com

Telefonun yerini bulma uygulamalarından biraz daha farklı olarak, Hırsızlık Alarmı uygulaması tam olarak isminin hakkını veren bir uygulama. Telefonuma dokunma ayarı ile kendinizi telefon çalınmasına karşı güvende hissedebilirsiniz. Telefonunuz cebinizden çıkarıldığında veya hareket ettirildiğinde yüksek ses tonlu bir alarm çıkartarak etrafınızdaki herkesi uyarmaktadır. Bu alarmı duyanlara telefonuma dokunma mesajını verirsiniz. Farklı alarm sesi ayarları yapılabilen uygulamanın 4,4’lük Google Play derecesi uygulamanın kalitesini göstermektedir.

İçerdiği Özellikler:

 • Telefonunuz şarjdayken birisi telefonun şarjla bağlantısını keserse telefon yüksek sesle uyarı verir.
 • Telefonu ele geçiren kişi, şifreyi bilmeden sesi kapatamaz.
 • Telefon sessiz modda olsa bile alarm öter.
 • Kişiselleştirilebilen alarm sesleri

Çocuk cihazları için ne yapılabilir?

Yukarıda belirtilen uygulamaların kullanımının yetişkinler için dahi kompleks olduğu açık. Peki ya çocuklar için telefon bulma ve çalınan telefon takibi gibi noktalarda ne yapılabilir? Çocuklarımız için satın aldığımız akıllı çocuk saatleri ve telefonlar için de böyle karmaşık uygulamalara ihtiyacımız var mı? Biz çocukların cihazları için onlara özel uygulamaların kullanılması gerektiğine inanıyoruz. Ebeveynler olarak, çocuklarımızın cihazlarını takip edeceğimiz uygulamaların her türlü izleme, konum belirleme ve ebeveyn kontrolleri gibi daha gelişmiş özelliklerle donatılmış olmasını isteriz. Bu özellikleri sunan çok sayıda uygulama var, ancak sadece birkaçı tam olarak güvenimizi kazanmayı başarmış durumda. Findmykids ve Life 360 gibi uygulamalar, uygun fiyatları ve güvenilir olmaları açısından aileniz için mükemmel uygulamalardır.

Prostock-studio/Shutterstock.com

Findmykids, saydığımız iki uygulamadan en iyisi, çocuklarınızı ve onların konumlarını pratik bir şekilde izlemenizi kolaylaştıran çok önemli özelliklere sahiptir. Android, iOS ve bu işletim sistemleri ile çalışan akıllı saatlerle uyumlu olan Findmykids uygulaması, ebeveynlerin, çocuklarının etkinliklerini onlara hissettirmeden kontrol etmelerini sağlar.

İçerdiği Özellikler:

 • Aile sohbeti (Çok çocuklu aileler için mükemmel bir özellik)
 • GPS konum belirleyici
 • Uygulama bildirimleri (Çocuğunuzun ders esnasında telefonda başka uygulamalar kullanıp kullanmadığını bilin.)
 • Tasarruf modu (Veri kullanımı ve pil tasarrufu sağlar.)
 • Otomatik fotoğraf çekme
 • Ses Kaydı
 • Çalınan telefon takibi
 • SOS alarm butonu
 • Hareket alarmı (Çocuğunuz okula girdiğinde veya çıktığında ve farklı etkinlikler yaptığında bildirim alın.)
 • Akıllı saatler ile uyumlu bir şekilde çalışır.
 • kidSafe sertifika onaylı
 • Uyarı alarmı

Sonuç

Kaybolan veya çalınan telefon takibi için en iyi yolun telefon kaybolmadan önce donanım ve yazılım olarak buna hazırlıklı olmak olduğu açıktır. Bizce, “Cerberus Telefon Güvenliği” uygulaması alabileceğini en iyi önleyici tedbirdir. Bu uygulama, çalınan telefonu bulma için ve telefonunuz çalındıktan sonra yapılabilecek uygulama kaldırma, sim kart değiştirme, telefon kapatma gibi şeylere karşı önlemler sunmaktadır.

find-my-kids-phone-tracker

Çocuklar için, Findmykids uygulaması sadece cihazı izlemek için değil; çocuğunuzu izlemenin de en iyi yoludur. Tıpkı Cerberus gibi, Findmykids de çocuğunuza yönelik olası zararları içerisinde bulundurduğu özellikler sayesinde engelleyecektir. Findmykids ile çocuğunuzu eviniz dışındaki alanlara bir kalkan ile göndermiş gibi olacaksınız. Uygulamanın sağladığı gerçek zamanlı bilgilerle bu uygulamayı tehlikelere karşı kullanabilecekler. Çocukların güvenliklerine dair alınan önlemleri tescil eden uluslararası bir kuruluş olan kidSafe onaylı bir sertifikaya sahip olan Findmykids uygulaması ile çocuğunuz kendini daima güvende hissedecek.

gps'li çocuk saati Findmykids


Получите чек-лист подготовки к школе на свою почту
0
Makaleyi tartışın
Daha fazlasını oku
iOS veya Android üzerinde ücretsiz indirin
iphone-X
«FindMyKids» mobil uygulama
Çocuğunuzun hareketlerini harita üzerinde görün, yanında olmadığınızda telefonun etrafında neler olduğunu dinleyin. Çocuk aramanızı duymaz ise yüksek sesli bir sinyal gönderin
iOS veya Android üzerinde ücretsiz indirin
Uygulamayi indir
iphone-X